Nyfixade naglar


Igår fixade jag fransk manikyr med lite rosa blommor på mina egna naglar. Vissa naglar har blivit längre medans vissa bara går av. Men jag gjorde så gott som jag kunde av det lilla jag hade. Blev nöjd!
Upptäckte en sak med nagelstärkare. Jag kände mig helt svullen i fingrarna och förstod inte vad det berodde på, men nu vet jag att det var nagelstärkaren. Sökte på nätet och där stod det om ett ämne som heter formaldehyd och gör naglarna starkare, det är inte klokt vad det gjorde ont i fingrarna men nu har det gått över! nu efter det har min nagelstärkare åkt i sopkorgen för länge sen!
Om två veckor ska jag vara på praktik på en nagelsalong, och det ser jag verkligen framemot så jag får lära mig mycket om sånt där som formaldehyd! Åhh vad jag längtar :D
Kommentarer
Trackback

